Jeremy Irons-Brom

21. dubna 2011 v 10:24 |  Eragon

Od svého původního záměru stát se zvěrolékařem upustil poté, co propadl u přijímacích zkoušek a co se důvěrně seznámil s prostředím divadla, když jako kluk pro všechno pracoval v canterburském Marlowe Theatre. Studoval na prestižní Sherborne School v Dorsetu a herecké vzdělání získal na bristolské Old Vic Theatre School.

Profesionální herecké zkušenosti sbíral nejprve dva roky v zájezdovém souboru Bristol Old Vic Repertory. 1971 přesídlil do Londýna, kde vystřídal různá zaměstnání (úklid domů a údržba pouliční květeny), než byl angažován 1972-73 do role Jana Baptisty v inscenaci rockového muzikálu John-Michaela Tebelaka a Stephena Schwartze Godspell.

Vedle vystupování na scénách ve West Endu se uplatnil v TV seriálech The Pallisers (1975, Palliserovi), Love for Lydia (1977, Láska k Lydii) a Tales from Hollywood, ale do širšího diváckého povědomí se zapsal rolí malíře Charlese Rydera v TV dramatizaci románu Evelyna Waugha Návrat na Brideshead, která mu přinesla celosvětový úspech a nominace na Emmy, Cenu Britské akademie a Zlatý glóbus. Před film. kamerou debutoval úlohou choreografa Michaila Fakina v životopisném snímku o slavném tanečníkovi Nižinskij (r. H. Ross).

Výrazněji na sebe upozornil hned následujícím filmem, adaptací románu Johna Fowlese Francouzova milenka (r. K. Reisz), kde ztvárnil dvě duchovně propojené osoby: senzitivního herce Mika, který se osobně ztotožňuje s postavou londýnského šlechtice Charlese Smithsona, propadlého lásce k tajemné ženě, a je stejně přitahován k herečce (Meryl Streepová), která ji ztělesňuje. V síti milostních vášní, z níž se jen stěží hledá únik bez citových šrámů, uvízli i další film. hrdinové, jímž propůjčil Jeremy Irons svou smutnou tvář s vyčítavýma očima: Jerry, milenec manželky Patricia Hodgeová) svého přítele (Ben Kingsley) ve film. přepisu hry Harolda Pintera Zrada (r. D. Jones); aristokratický intelektuál Charles Swann, obětující své těžce vydobyté společenské postavení kvůli lásce ke svůdné krásce se záhadnou minulostí (Ornella Mutiová), ve zfilmované části románového cyklu Marcela Prousta Swannova láska (r. V.Schlondorf); úspěšný politik Stephen Fleming, jehož vztah k mladičké milence (Juliette Binocheová) mu zničí rodinné zázemí i politickou kariéru, v erotickém dramatu Posedlost (r. L.Malle). V roce 1996 zrežíroval televizní snímek Mirad, v němž si spolu se svou ženou také zahrál.

V roce 1984 se představil po boku Glenn Closeovéra Gallaghera na Broadwayi ve hře Toma Stopparda Skutečná věc (r. Mike Nicholas) a za svůj výkon obdržel cenyTony a Drama League Award.filmu se vrátil až po třech letech, kdy vytvořil roli jezuitského misionáře otce Gabriela, který se snaží navzdory mocenským a obchodním zájmům šířit křesťanskou víru mezi amazónskými Indiány a neváhá se postavit na jejich obranu, v historickém dramatu Mise (r. R.Joffé).

Nejvyššího ocenění v podobě Oscara 1990 a Zlatého glóbu 1990 dosáhl díky úloze potomka dánské aristokratické rodiny Clause von Bülowa, obžalovaného z dvojnásobného pokusu o vraždu své ženy a poté zproštěného viny pro nedostatek důkazů, v dramatu podle skutečné události Zvrat stěstěny (r. B.Schroeder). Působivou kreaci předvedl také v roli židovského úředníka Kafky, oběti absurdit byrokratických mechanismů ve film. fikci ze života slavného pražského rodáka Kafka (r. S. Soderbergh).

Po rozvodu s herečkou Julií Hallamovou se jeho druhou manželkou stala 1978 herečka Sinead Cusacková, dcera herce Cyrila Cusacka Se svým synem Samuelem vytvořil hlavní role v komedii podle knihy Roalda Dahla Danny, Světový šampión (r. G. Millar). Dvakrát pracovně pobýval v České republice v rámci natáčení filmů Kafka a Dračí doupě. 1998 byl v Londýně vyznamenán za celoživotní dílo Evropskou film. cenou Felixem.

S dalších významných filmů Jeremyho Ironse jmenujme např. Chinese Box (1997, r.Wayne Wang) a Muž se železnou maskou (Man in the Iron Mask, 1998, hr. Gerard Depardieu, Leonardo DiCaprio, John Malkovicz), kontroverzní snímek Adriana Lynea Lolita (1997), And now....ladies and gentleman (2001, r. Claudie Lelouch), Stroj času (The Time Machine, 2001, natočeno podle románu H.G.Wellse), Callas forever 2001, r. FrancoZefireli), Poslední voláníí (Last Call, 2001, r. Henry Bromell, hr. Neve Campbell), Mathilde (2002, r. Nina Mimica). V roce 2004 se objevil se filmu Merchant of Venice (2004, r. Michael Radford, hr. Al Pacino) a v tomtéž roce natočil pod režisérskou taktovkou Ridleyho Scotta film Království nebeské (Kingdom of Heaven). Dále si zahrál ve filmech Fuška, Přiliš dokonalá podoba, M.BUterfly, Dům duchů,Smrtonosná past 3, Svůdná krása, Casanova. Propůjčil také hlas jedné z postav fenomenálně úspěšného animovaného filmu Lví král

Roku 2004 si zahrál po boku Annette Bening v opojné kombinaci rozpustilé komedie a důvtipného dramatu Božská Julie (režie István Szablo), kde se objevil v roli přitažlivého impresária Michaela Gosselyna.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama