Gary Lewis-Hrotgar

21. dubna 2011 v 11:32 |  Eragon
foto
Gary Lewis se narodil a vyrůstal v Easterhouse, drsné čtvrti Glasgow. Rodiče mu vždy zdůrazňovali vzdělání na prvním místě, přesto Gary nikdy jako student nevynikal. Po promoci nějaký čas pracoval jako čistič ulic, poté si však našel zaměstnání v místní knihovně. Povzbuzován svým bratrem, začal hodně číst a nakonec i uvažovat nad kariérou herce.

Začal dokonce usilovat o role v amatérském divadle. To však nemělo velkou budoucnost. Přesto se však dočkal šance, a v jeho 32 letech přišla příležitost zapojit se do showbyznysu. Připojil se k nově tvořenému divadlu Roberta Carlyla RAINDOG THEATRE. Jeho kariéra se poté rozjela, skutečný start ale přichází až po setkání s režisérem Peterem Mullenem. Ten mu dává jeho první roli v krátkém snímku CLOSE (1991), který však byl dokončen až po třech letech a zůstává zapomenut. Avšak další spolupráce s Mullenem je o poznání lepší. Spolu hrají ve filmu MĚLKÝ HROB (1994), který byl diváky dobře přijat. Další spolupráce byla na krátkometrážních GOOD DAY FOR THE BAD GUYS (1995) či filmovou cenu vyhrávajícím FRIDGE (1996).

Poté se vrací na plátno po boku svého prvního hereckého kolegy a učitele Roberta Carlyla ve filmu Kena Loache CARLINA PÍSEŇ (1996). V roce 1997 ho opět obsazuje Peter Mullen, a to do snímku SIROTCI, kde na sebe Lewis svým výkonem poprvé pořádně upozorňuje. Hned v následujícím roce natáčí další úspěšný film s Mullenem, JMENUJI SE JOE. Přelomovou rolí se však dá označit až drama BILLY ELLIOT (2000). Zde ztvárnil roli stávkujícího horníka, jenž se musí vyrovnat se synovou touhou stát se tanečníkem baletu. Díky tomuto filmu, který se stal světově známým, se dostává do širšího povědomí.

A možná díky tomu si ho vybírá Martin Scorsese do snímku GANGY NEW YORKU (2002), ve kterém si Gary zahrál, poprvé a zatím naposledy, po boku mnoha hereckých hvězd (Leonardo DiCaprio, Daniel Day-Lewis, Cameron Diaz, atd.). Od té doby se však opět vrací k natáčení převážně britských, popř. evropských, filmů. Z nich jmenujme zejména ŠŤASTNÉ A VESELÉ (2005), o pravdivém příběhu ze zákopů první světové války, GÓÓÓL! (2005), o cestě mladého fotbalisty za hvězdnou kariérou či ERAGON (2006), zfilmovaném světoznámém románu.

Tenhle charismatický modrooký herec má jediného syna Martina (nar. 1995), a to z jeho bývalého vztahu s partnerkou Kate. V současné době žije Gary sám.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama